
Umjesto kapi za nos koje vam mogu uništiti sluznicu, probajte sinuse otvoriti inhalacijom s eteričnim uljima
Akutna upala sinusa traje manje od tri tjedna. Ova vrsta sinusitisa obično počinje kao prehlada koja se potom pretvara u bakterijsku infekciju. Alergije, zagađenje i drugi problemi s nosom kao i određene bolesti također mogu uzrokovati sinusitis. Kronična upala sinusa obično traje najmanje 3 do 8 tjedana, a može se nastaviti tijekom više mjeseci ili čak godina. Može se razviti kao posljedica često ponavljanih akutnih upala sinusa, posebice neadekvatno liječenih. Alergičari također često razvijaju kronični sinusitis. Čimbenici rizika za pojavu kroničnog sinusitisa su i nosni polipi, devijacija nosnog septuma te deformiteti nosa i nosnih kostiju. Recidivirajući sinusitis javlja se u nekoliko akutnih napadaja tijekom godine.
PREVENCIJA
Sinusitis nije uvijek moguće spriječiti, no prevencijom možemo smanjiti težinu i ponavljanje upala te spriječiti nastanak kroničnog oštećenja sluznice, odnosno razvoj kroničnoga sinusitisa, a onda posljedično i prehlada te upala. Koristite ovlaživač zraka, posebice zimi kada radi centralno grijanje. Disanje u vlažnom okruženju pomaže ublažavanju nadraženog tkiva u nosu i sinusima te olakšava ispuhivanje nakupljene sluzi jer je omekša. Ovlaživač zraka pretvara vodu u vlagu koja se širi prostorijom i disanjem prolazi kroz nos i sinuse. Izbjegavajte alkohol, dim cigareta i zadimljene prostorije. Imate li neku alergijsku bolest, potrebno ju je otkriti i liječiti. Prehlade, gripe i sve ostale infekcije dišnog sustava liječite na vrijeme. Izbjegavajte sve što vas iritira i izaziva curenje nosa, peckanje očiju ili nadražujući kašalj. Klor u bazenima može iritirati sluznicu nosa i sinusa. Jedite puno voća i povrća jer ono povećava otpornost organizma
Pomaže tuširanje vrućom vodom
Slično kao i ovlaživač zraka, tuširanje vrućom vodom pomaže. Naime, kod tuširanja se stvara para koja disanjem ulazi u nos, omekšava nakupine koje potom lakše izađu.
Tekućina razrjeđuje sekret
Pijte dovoljno tekućine jer veća količina tekućine pomaže razrjeđivanju gustog sekreta u nosu i sinusima te olakšava izbacivanje. Neka voda uvijek bude prvi izbor, ali dobar je i čaj, juha ili razni sokovi bez zaslađivača. Važno je da tijelo dobiva dovoljno tekućine jer to pomaže smanjenju nakupina sluzi, čime se i pritisak u sinusima smanjuje, a to vodi smanjenju upale.
OBLOG I SIRUP OD HRENA
U staklenku od pola litre stavite jedan naribani korijen hrena te do vrha nalijte 1/2 litre vinskog octa. Staklenku zatvorite i ostavite na sobnoj temperaturi tri dana te povremeno protresite posudu. Nakon dva dana pripravak možete koristiti tako da najmanje pet puta na dan otvorite poklopac staklenke, nagnete se nad otvor i najmanje tri minute udišete pare. Prije spavanja dvije jušne žlice pripravka prelijte preko gaze i stavite na čelo. Postupak ponavljajte najmanje šest dana.

Amy Johnson via Flickr
KAKO SE INHALIRATI
Inhalacije treba provoditi 2-3 puta na dan tijekom akutnog stanja, a jednom na dan je dovoljno dok upala miruje. U četiri dcl vruće vode nakapajte tri kapi mješavine eteričnih ulja, nagnite se na vodu i udišite paru jednu do dvije minute. Zatim dodajte još jednu kap i ponovno udišite paru jednu do dvije minute. Glavu možete, ali i ne morate pokriti ručnikom. Držite oči zatvorene i dišite isključivo kroz nos.
Od eteričnih ulja najbolje je koristiti: eukaliptus, čajevac, paprenu metvicu, ružmarin, čempres i kadulju. Ulja koja se koriste za inhalaciju moraju biti isključivo prirodna, bez sintetičkih dodataka koji mogu oštetiti jetru i dišne organe. Prilikom kupnje eteričnih ulja obavezno provjerite da li na pakiranju stoji oznaka o organskom podrijetlu.
Inhalaciju možete raditi i pomoću mini inhalatora (sticka koji se stavlja u nosnice, a može se nabaviti u nekim specijaliziranim trgovinama). Kod većine mini inhalatora na uložak se nakapa oko 20 kapi eteričnih ulja.
Mini inhalator jednostavno nježno umetnite u svaku nosnicu i duboko udahnite. Postupak ponavljajte prema potrebi tijekom dana. Ovaj način je zgodan jer inhalator možete nositi sa sobom i inhalirati se tijekom cijelog dana.
Korisnu mješavinu eteričnih ulja, koju možete koristiti svaki dan, možete napraviti i tako da u tamnu staklenu bočicu nakapate: 30 kapi eteričnog ulja eukaliptusa radiate, 25 kapi eteričnog ulja čajevca, 10 kapi eteričnog ulja paprene metvice, 15 kapi eteričnog ulja ružmarina verbenona, 15 kapi eteričnog ulja čempresa, 20 kapi eteričnog ulja kadulje. Bočicu zatvorite čepom s kapalicom. Bočicu i čep možete nabaviti u ljekarnama ili specijaliziranim trgovinama. Bilo bi najbolje da koristite sva navedena ulja jer svako od njih donosi neku drugu funkciju, te da su ta ulja obavezno certificirana organskog porijekla. Ulja s najjačim dekongestivnim svojstvima (sprječavaju nakupljanje sluzi) su metvica, eukaliptus, kadulja i čajevac.
Inhalacija čajevima
Tradicionalni narodni recept preporučuje inhaliranje sa svježe skuhanim čajem od cvjetova kamilice u koji je dodano tri velike žlice morske soli. Umjesto kamilice možete koristiti i đumbir, metvicu i/li kadulju, a dobre su i mješavine. Dodatna pomoć bit će posuda s vrućom vodom u kojoj je kamilica na radijatoru u spavaćoj sobi. Toplina radijatora poticat će isparavanje i udisat ćete ljekovitu paru dok spavate. Kamilica djeluje protuupalno i odlična je kod upale sinusa.
Ispiranje sinusa
To se radi posebnom plastičnom posudom (jala neti ili popularno zvana Aladinova svjetiljka jer oblikom podsjeća na nju) dizajniranom tako da uspješno ulijeva vodu u nosnicu koja tako prođe kroz sinuse i izađe na drugu nosnicu. Prodaju ih u ljekarnama, a preporučuje se korištenje destilirane ili sterilne vode, uz prstohvat soli. U ljekarni pak možete kupiti fiziološku otopinu i jednu veliku špricu za svega desetak kuna.
Postupak se najprije radi kroz jednu nosnicu, a potom kroz drugu. To pomaže očistiti sinuse od gustih nakupina.
Topli oblog
Ručnik namočite u toplu vodu, ocijedite i nakapajte na njega par kapi eukaliptusova i ulja metvice. Stavite preko nosa, obraza i očiju. Toplina će pomoći otvoriti kanale u nosu i sinusima koji izazivaju pritisak i bolove. Ponavljajte dok ne osjetite poboljšanje. Također, ako kuhate čaj od kamilice, tople vrećice stavite na lice, u predjelu sinusa i držite dok se ne ohlade.
Kapi za nos
Nosnu sluznicu možete ispirati fiziološkom otopinom ili izotoničnom morskom vodom. Također, možete koristiti izotonizirane hidrolate (čajevac i/ili paprena metvica) koji imaju i antibakterijsku funkciju. No pripazite da prečesto ne koristite agresivne kapi za odčepljivanje nosa jer one kroz par tjedana mogu trajno oštetiti sluznicu i napraviti više štete nego koristi.
Raspršivač za prostoriju
Pomiješajte 50 ml vode, tri kapi eteričnog ulja čajevca, pet kapi eteričnog ulja eukaliptusa, četiri kapi eteričnog ulja ravensare te tekućinu ulijte u raspršivač i prskajte njome prostor više puta na dan. Nekoliko kapi možete staviti i u difuzer (električni ovlaživač zraka). Sva tri eterična ulja suzbijaju viruse koji se prenose zrakom.
Eukaliptus dodatno smiruje nadraženost sluznice i tako smanjuje svrbež nosa i kihanje. Čajevac uništava mikroorganizme u zraku i grlu, a ravensara oslobađa dišne puteve i ublažava kašalj.
Jačanje imuniteta
Uzimajte vitamine A, C, E, cink i selen te druge prirodne imuno-stimulatore poput ehinaceje, beta-glukana, matične mliječi, češnjaka i probiotičkih bakterija. Preporučuje se i učestalo ispijanje čajeva od koprive i korijena sladića.
Dodaj Komentar