Priroda Liječi

Prirodnim putem protiv visoke temperature

Oblozi od jabučnog octa ili svježeg kupusa, kolutovi od krumpira, rashlađene juhe, sok od marelice i masiranje rakijom pomažu kod povišene temperature

Visoka temperatura je zapravo način kojim vam tijelo govori da nešto nije u redu. Vaša temperatura raste jer se vaše tijelo pokušava boriti protiv napada virusa ili bakterija ili neke druge tegobe. Normalna tjelesna temperatura zdravog čovjeka izmjerena na koži je od 36 do 37 °C. Prirodno je da je jutarnja tjelesna temperatura niža za oko 0,3 stupnja od one večernje. Obično je nešto viša kod male djece. Temperatura na sluznicama može mjeriti i do jedan stupanj više od one na površini kože. Povišenom tjelesnom temperaturom smatramo onu višu od 37 °C.

Mjere za snižavanje temperature kod odraslih ljudi primjenjujemo kada ona prijeđe 38 °C. Za temperaturu višu od 40 °C treba što prije posjetiti liječnika da ne bi došlo do težih komplikacija.

Ako temperatura ostane na tom nivou duže vrijeme, može izazvati oštećenja mozga, konvulzije, čak i smrt. Potrebno je hitno posjetiti liječnika, poglavito ako se radi o djetetu.

Tjelesnu temperaturu možete mjeriti na raznim mjestima na tijelu, u ustima, uhu, pod pazuhom i na čelu. Mjerenje temperature ispod pazuha najuobičajeniji je način mjerenja. Toplomjer prvo treba protresti tako da se živa ili alkohol skupe u rezervoaru. Zatim ga stavite u podpazušnu jamu koja treba biti suha, jer znoj hladi toplomjer koji ne bi smio dodirivati ni odjeću. Mjerenje treba trajati 8 – 10 minuta, a osoba mora biti mirna.

Najpreciznija visina temperature utvrđuje se mjerenjem prije obroka. Imate li povišenu temperaturu, ne jedite krutu hranu, već svoju prehranu bazirajte na povrtnim i pilećim juhama te voću i tekućinama.

Stalna temperatura koja iznosi ispod 36,5 stupnjeva tijekom dana najčešći je pokazatelj usporenog metabolizma. Ako je udružena sa simptomima poput manjka energije, pospanosti, sporije probave, debljanja, ispucalih nokti i ispadanja kose tada može upućivati na usporeni rad štitnjače, odnosno hipotireozu. Studije pokazuju da se nakon 60. godine života smanjuje tjelesna temperatura za oko 0,3 stupnja. To je rezultat usporavanja metabolizma, a nižu temperaturu najčešće prati i slabija cirkulacija te hladni udovi.

SMJERNICE ZA POVIŠENU TEMPERATURE KOD DJETETA

  • Ne budite dijete iz sna kako biste mu izmjerili temperaturu ili dali lijek za snižavanje
  • Uši i čelo nisu pouzdan pokazatelj vrućice
  • Temperaturu djetetu mjerite barem jednom do dva puta na dan
  • Ne postoji određen broj stupnjeva nakon kojeg dijete trebate odvesti liječniku, ali to svakako učinite ako dijete ne jede, ne pije, ne mokri ili ne odgovara na podražaje
  • Ako je vaše dijete mlađe od osam godina i prvi puta ima temperaturu višu od 38°C, posavjetujte se s liječnikom
  • Dijete odjenite u laganu pamučnu pidžamu i presvlačite čim primijetite da je postala mokra
  • Dajte djetetu lijek za snižavanje temperature ako se ono općenito osjeća loše, a ne isključivo radi temperature
  • Držite se jednog lijeka kako biste ga lakše dozirali
  • Ako ne postoji jasan uzrok temperature kod djeteta poput kašlja, curenja nosa ili boli, posjetite liječnika
  • Ako vrućica traje dulje od pet dana, posjetite liječnika

Kako skinuti temperaturu

  • VODA – Imate li visoku temperaturu, pijte puno vode. Ona će zamijeniti izgubljenu vodu i pomoći hladiti organizam.
  • TUŠIRANJE – Ne tuširajte se hladnom, već mlakom vodom. Krenite s vodom od 36 °C i lagano snižavajte temperaturu vode dok ne dođete na jedva podnošljivo mlaku.
  • SOKOVI – Pijte sokove. Antioksidansi i vitamini koji se nalaze u voću i povrću jačaju imunitet i pomažu tijelu da se bori protiv vrućice. Šalica soka od marelice pomiješana sa žlicom meda uspješno snižava temperaturu. Ovaj sok treba piti rashlađen. Sok od cikle i jabuke također je odličan u snižavanju temperature. Pomaže i sok od grejpa. Razrijedite pola čaše soka od svježe iscijeđenog grejpa s istom količinom vode i ispijte. Ako nemate grejp, možete ga zamijeniti narančom.
  • KRUMPIR – Ogulite krumpir, narežite ga na kolutove i stavite u čarape tako da prekrivaju tabane. Poznato je da krumpir izvlači temperaturu iz tijela.
  • OBLOZI – Hladni oblozi pomažu kod povišene temperature. Nakon što se zagriju, odmah ih zamijenite novim hladnima.
  • OBLOG OD OCTA – U posudu ulijte 500 ml vode i dodajte žlicu prirodnog jabučnog octa. Namočite mali ručnik ili mekano laneno ili pamučno platno, ocijedite ga i položite na stopala, ruke i čelo. Oblog ostavite na tijelu sve dok se ne ugrije na temperaturu tijela.
  • BJELANJAK, SENF I SVINJSKA MAST – Potrebno je samo stopala (tabane) namazati senfom, umućenim bjelanjkom ili svinjskom masti i preko toga obuti čarape. Odmarajte tako preko dana i noći i temperatura će popustiti.
  • SVJEŽI KUPUS – Napravite obloge od listova svježeg kupusa i stavite ih na leđa i prsa. Mirujte u ležećem položaju i temperatura će pasti.
  • JUHA – Svaka juha rashlađena do mlake temperature pomaže skidanju temperature, a i hidratizira organizam. No želite li posebno dobar učinak, u bilo koju juhu dodajte što više začina bosiljka i ubrzajte proces oporavka.
  • CRVENI LUK S MALO ULJA I SOLI – Luk sitno nasjeckajte, pa ga pomiješajte s malo maslinova ulja i morske soli. Nanesite na tabane pa omotajte gazom ili platnom. Zamijenite ga kad se ugrije.
  • ČAJ OD ŠAFRANA – Pola žličice šafrana stavite u 30 ml kipuće vode. Pijte malo čaja svakih sat vremena.
  • METVICA – Jednu čajnu žlicu mačje metvice, mente i kadulje prelijte s litrom vrele vode i procijedite nakon 10 minuta. Pijte jednu šalicu čaja svakih sat vremena i osjetite kako ovaj čaj potiče znojenje te se tijelo rješava povišene temperature.
  • MAJČINA DUŠICA – Napravite mješavinu od po 20 grama cvjetova kamilice i majčine dušice (djeluju antiseptički i ublažavaju upalu) i 20 grama cvjetova lipe koji izazivaju znojenje. Šalicom proključale vode prelijte žličicu smjese, pustite da odstoji desetak minuta i procijedite. Pijte po nekoliko šalica tijekom dana.
  • BORAŽINA – Čaj od latica i listova boražine odličan je za skidanje temperature. Boražina također potiče znojenje, a za napitak možete koristiti njene svježe ili suhe cvjetove.
  • ĐUMBIR – Đumbir je odličan antipiretik, naročito kad se koristi u kombinaciji s limunom. Sirup od đumbira napravite na sljedeći način: Korijen svježeg đumbira oljuštite, isjeckajte na kockice, dodajte jedan kilogram šećera i sve to promiješajte te prelijte s dvije litre vode. Smjesu zagrijavajte na laganoj vatri dok ne zakipi. Zatim sklonite sirup s vatre i ostavite da odstoji 12 sati. Na kraju ga pomiješajte sa sokom od 1,5 kg limuna. Sirup je preporučljivo čuvati u staklenim bocama u frižideru te piti razrijeđenog s vodom.
  • ČOKOLADA – Kakao se tradicionalno koristio kao lijek protiv visoke temperature, depresije, bolesti bubrega i jetre. No svakako odaberite onu s visokim postotkom kakaa.
  • ŠIPAK – Kora od šipka iznimno je učinkovita kao sredstvo protiv visoke temperature.
  • VRAŽJA KANDŽA – Pijte čaj ili prah ove biljke. Osim što snižava temperaturu, vražja kandža ima i antiupalna svojstva, što može pomoći kod bakterijskih infekcija.
  • MALINA, BRUSNICA I PASJI TRN – Jednu čašu malina/brusnice/pasjeg trna zdrobite uz pomoć drvene žlice i iscijedite sok. Ostatak voća zalijte litrom vode i prokuhajte. Malo ohladite, dodajte iscijeđeni sok i nekoliko žlica meda. Ovaj napitak pijte, jednu čašu svakih 30-40 minuta.
  • ČILI – Ljuta hrana nije samo ukusna, već pomaže i kod smanjivanja temperature. Hrana koja sadrži čili ili kajensku papriku izaziva znojenje, koje je prirodan mehanizam hlađenja tijela.
  • INDIJANSKI NAPITAK – Indijanci protiv groznice prave ljuto-kiseli napitak od kajenske paprike i naranče. Natopite kajensku papriku u vreloj vodi, dodajte šećer i sok kisele naranče. Ovaj napitak, osim što smanjuje temperaturu, potiče znojenje i opskrbljuje organizam vitaminom C.
  • KORA DRENA – Koru drena i rašeljke natopite u viskiju. Uzimajte ga u malim količinama svakih nekoliko sati.
  • MASIRANJE RAKIJOM – Od alkohola možete upotrijebiti neku od ljutih domaćih rakija te njome masirati pulsna mjesta na tijelu kao što su: zglobovi iznad dlanova, prijevoji na podlakticama i jamice iza koljena. Izmasirajte i površinu dlanova i stopala. Alkohol ‘izvlači’ temperaturu iz organizma.