
Ovi recepti s medom nisu lijekovi, no znamo da je i znanstveno dokazano koliko med pomaže našem zdravlju
Lijekovi obično imaju više aktivnih sastavnica, pa zato i djeluju ciljano kod određenih bolesti, dok je kod pčelinjih proizvoda taj sastav puno kompleksniji pa zato ne možemo pričati da određena vrsta meda djeluje na određenu bolest.
Za opuštanje
Za relaksaciju prije spavanja uzmite čaj od kamilice zaslađen bagremovim, amorfinim ili livadnim medom.
Za jetru i žuč
Mješavinu limunova soka, meda i maslinova ulja u omjeru 1:2:3 konzumirajte po jednu žlicu prije jela. Pomaže kod bolesti jetre i žuči.
Za bolove u trbuhu
Kod kroničnoga gastroenterokolitisa stručnjaci smatraju da je najbolja kombinacija uporaba meda, peluda i propolisa zbog odličnog enzimskog djelovanja.
Olakšava iskašljavanje
Kod problema povezanih s kašljem i iskašljavanjem te kod ostalih problema dišnog sustava ruski autor N. P. Jojriš konstatirao je još 1966. da je odlična uporaba cvjetnog, kestenova ili livadnog meda, od 100 do 120 g dnevno, ali ne dulje od tri do pet dana.
Za kronični gastritis
Za kronični gastritis mogu se upotrebljavati i med od metvice ili livadni. Potrebno ga je uzimati oralno, 1-2 grama dnevno po kilogramu tjelesne težine, i to maksimalno 20-30 dana, nikako ne dulje, a ukupnu dnevnu količinu podijelite na tri uzimanja.
Protiv upala, kašlja i gripe
Kod raznih upalnih procesa koristite đumbir u kombinaciji s medom i limunom. Pomiješajte čajnu žličicu đumbira u prahu s 200 g kristaliziranog cvjetnog ili suncokretova meda te jednu žlicu mješavine dodajte u 2 dl limunade i odmah popijte. Ako tu istu mednu mješavinu dodate u mlaki čaj s limunom, učinkovito će pomoći kod kašlja, prehlade i gripe.
Za probavu
Pojedini apiterapeuti za bolju probavu sugeriraju mješavinu od 100 g lanenih sjemenki, 100 g suhih šljiva, 1 dl maslinova ulja te 500 grama kristaliziranog cvjetnog meda.
Za povišeni tlak
Napravite smjesu svježeg peluda i meda u omjeru 1:1. Koristite jednu žličicu pola sata prije obroka. Upotrebljavajte kontinuirano mjesec do mjesec i pol te nakon desetodnevne pauze ponovite postupak. Pripravak čuvajte u staklenoj bočici na hladnome mjestu.
Medena maska za lice
Kod dehidrirane kože lica kao i kod pojave mladenačkih akni sugeriraju se medne maske. Na čistu i još vlažnu kožu lica nanesite žlicu livadnog meda, ostavite da odstoji 20-ak minuta i isperite čajem od kamilice.
Zbogom podočnjaci
Kod pojave bora i tamnih podočnjaka savjetuje se uporaba čiste svježe matične mliječi, tako da se na čistu suhu kožu nanese matična mliječ, a nakon 10-15 minuta preko toga umasira med. Ostavite na licu 20-ak minuta i isperite čajem od metvice ili zelenim čajem.
Za žene u menopauzi
Matična mliječ pomaže u regeneraciji i oporavku nakon bolesti, smanjuje alergijske reakcije, djeluje na bolju apsorpciju kalcija i obnavljanje kostiju, regulira rad endokrinih žlijezda te djeluje na regulaciju krvnog tlaka. Uzimajte jedan gram na dan minimalno 30 dana.
Med s ehinaceom
Pomiješajte 20 grama meda s 0,1 posto ekstrakta ehinacee. Pomaže kod podizanja imuniteta. Brojne studije dokazale su reputaciju ehinacee kao imunostimulansa koji povećava razinu faktora koji pospješuju upalni proces i povećavaju broj leukocita u krvi, pospješuje zacjeljenje tkiva. Odrasli i djeca starija od 12 godina trebali bi uzimati jednu žličicu pripravka, dva puta dnevno, najdulje 10 dana. Zatim uzmite 20 dana pauze i ponovite po potrebi.
Cvjetni i livadni za imunitet
Za podizanje energije, regeneraciju organizma i imunitet pomiješajte cvjetni ili livadni kristalizirani med sa svježe mljevenim peludom u omjeru 1:1 kg te u mješavinu dodajte 100 g sirovog (nativnog) mljevenog propolisa. Slična kombinacija koja je nešto bogatijeg mineralnog sastava dobiva se ako pomiješate med od crnogorične i bjelogorične medljike uz dodatak meda od amorfe, repice, kestena, livade suncokreta i drače.
Za nos
Imate li problema s nosnom sluznicom, med namažite s unutarnje strane nosa. isto djeluje kao i kod upaljenog grla – isušuje bakterijsku ovojnicu i na taj način „uništava bakterije“. Pustite da se med izlije kroz sinuse i slije se do grla. Osim što smanjuje oteklinu, sprečava daljnje širenje bakterijske upale.
Nakon mamurluka
Med je odličan za povratak među žive jer postepeno otpušta šećere u krvotok te na taj način okrepljuje organizam; te ga snabdijeva vitaminima, ugljikohidratima i aminokiselinama koje sadrži.
Med za kožu
Zahvaljujući ugljikohidratima, mineralima, vitaminima i kiselinama, med kožu njeguje, dubinski hrani, vlaži i pomaže joj da zadrži vlastitu vlagu te tako sprječava prerano starenje i pojavu bora – kaže Gordana Hegić. Različiti su načini primjene meda i lokalno, a prvenstveno se njime njeguju bore, ekcemi, dekubitus, otvorene rane, apscesi, opekotine ili porezotine.
– Med na sebe veže vlagu, ali sve se to odvija po vrlo složenim biokemijskim principima. Kod većine kožnih problema uz med sugerira se i korištenje hidratantne propolis kreme koja ubrzava regeneraciju kože.
Dodaj Komentar